امروز : شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۹/۲/۲۸ - ۱۳:۳۸ شناسه خبر : ۶۶۵۸
استاندار مطرح کرد
تحرک صنایع تبدیلی در مازندران با راه اندازی پایانه‌های صادراتی وارش نیوز/ استاندار مازندران با اشاره به اینکه باید اقتصاد کشاورزی در بخش‌های مختلف توسعه پیدا کند، گفت: تحقق این مهم در گرو فروش محصولات و ارایه به بازارهای صادراتی با راه اندازی پایانه صادراتی است. ‎

به گزارش وارش نییوز/ احمد حسین زادگان در جلسه کار گروه اقدام استان مازندران که عصر روز گذشته ۲۷ اردیبهشت ماه در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه بخشی از مرکبات استان به‌صورت ضایعات در می‌آید، اظهار کرد: با ظرفیت بالای تولید مرکبات امکان صادرات در استان فراهم است بطوریکه ۹۰ درصد پرتقال کشور از مازندران صادر می‌شود بنابراین توسعه  اقتصاد کشاورزی با تسهیل در فروش محصولات کشاورزی میسر  می‌شود.  

وی تصریح کرد: تعیین تکلیف اراضی شیب‌دار و بهره‌گیری درست از این ظرفیت در حوزه‌های مختلف کشاورزی از اولویت‌های اقتصاد کشاورزی در مازندران است.  

مازندران از لحاظ صنایع تبدیلی فقیر است

استاندار مازندران با بیان اینکه تولیدات کنسانتره میوه با توجه به حجم بالای مرکبات و میوه در استان موجب تحول شگرف در این بخش می‌شود، گفت: میزان زیر درختی‌های مرکبات و میوه در روماک گستر  بیش از۲۰ درصد است و ۴۰ هزار تن میوه درجه ۴ در این مجموعه وجود دارد، هر چند این استان از لحاظ صنایع تبدیلی فقیر است و حتی در بعضی از صنایع ضعیف هستیم که می بایست به سمت مدرن شدن برویم بنابراین در سال‌های آینده با توسعه دانش و تکنولوژی می توانیم  شاهد افزایش تولیدات کشاورزی و صنعتی  باشیم.  

حسین‌زادگان خاطرنشان کرد: از ظرفیت بانک‌های عامل جهت اجرای پروژه‌های مدرن در حوزه کشاورزی و  رونق تولید و اشتغال در استان مازندران باید بهره گرفت و دولت تسهیلاتی برای شرکت‌های حمل و نقل در نظر گرفته است که سبب رونق تولید و اشتغال می‌شود. 

وی یادآور شد: ۷ الی ۱۰ هزار میلیارد تومان توسط بانک ملی برای فعال سازی حوزه تولید و واحدهای تولیدی تعلق گرفته است که به همین منظور  فاز اول روماک گستر طی یکی دو ماه آینده راه اندازی می گردد که نقش بی بدیلی در توسعه صنایع تبدیلی ایفا خواهد نمود.  

صادرات به کشورهای آسیای میانه از اولویت‌های مهم در صنایع تبدیلی 

استاندار مازندران افزود: صادرات به کشورهای آسیای میانه از اولویت‌های مهم در صنایع تبدیلی است بنابراین پروژه‌هایی همچون مرغ لاین، پایانه صادراتی روماک گستر و پایانه صادراتی و مجموعه پرورش ماهیان خاویاری قره برون سه پروژه مهم استان است که موجب تحرک و توسعه اقتصادی استان خواهد شد.  

حسین‌زادگان با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی نیاز به جهش قابل توجه در تصمیم گیری‌ها و اقدام داریم، خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته ۶۰۰۰ هکتار از اراضی بانک زمین جهت بهسازی و زهکشی به افراد کم زمین و بی زمین واگذار می ‌شود که مقرر است ۴ هزار هکتار از این میزان به احداث شهرک گلخانه‌ای در شرق مازندران و ۱۰۰۰ هکتار به شهرک صنعتی اختصاص یابد.  

وی یادآور شد: میزان عرصه‌های قابل اجاره باید با اولویت اهالی مناطق گوناگون واگذار شود بنابراین فراخوان عرصه‌های قابل اجاره با ارائه تسهیلات مناسب در دستور کار قرار گیرد که اجرای زارعت چوب و شهرک های گلخانه‌ای به‌خصوص در شرق مازندران از اولویت‌های جدی این بخش است.

استاندار مازندران گفت: همچنین در مناطق بالادست استان اقدامات خوبی در حوزه تولیدات مرکبات صورت گرفته است، هرچند می‌بایست زراعت در این حوزه را ترویج کنیم. 

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر