امروز : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۹/۱/۵ - ۱۹:۴۳ شناسه خبر : ۵۵۳۱

افسردگی در شرایط کرونا در شرایط کرونایی دریافت خبرهای تلخ و حتی هشداری می تواند نگران کننده بوده و وضعیت شما را برای ابتلا به اختلال افسردگی مهیا کند،با این حال شاید بپرسید که چه باید کرد؟ .....

وارش نیوز/ در وضعیت فعلی سخن اصلی همه محافل و مهمترین خبرهای مجالس حول خبرهای کورونایی و تلفات و مبتلایان ناشی از این ویروس می باشد،بسیاری از افراد علاقه شدیدی به بیان خبرهای هولناک بویژه در مورد مرگ و میرهای ناشی از ویروس کرونا برای اطرافیان و اقوام خود دارند، این وضعیت بر استرس افراد و گرایش آنها به نا امیدی و حتی مرگ تاثیرگذار است.

بسیاری نیز برای افزایش ضریب خود مراقبتی در خود و دیگران،سعی در پیگیری خبرها از کانال های مختلف تلویزیونی و رادیویی و حتی شبکه های مجازی و مخابره آن برای اطرافیان دارند.

دسته ای دیگر هرچند پیگیری خبرهای لحظه به لحظه در این زمینه را مد نظر قرار نمی دهند،اما ظاهرا در هر جمعیتی که حضور می یابند یا خبرهای کرونا ویروس و تاثیر آن بر سلامت جسم و جان افراد را می شنوند و یا در جامعه می بینند که افراد برای بقای خود در مقابل این ویروس چغر و بد بدن چه اقداماتی می کنند.

همه مواردی که بیان شد می تواند برای افراد ترسناک و استرس زا باشد و یا حتی خطر ابتلای افراد به اختلال افسردگی را تشدید کند.

در چنین شرایطی بسیاری از هموطنان ما به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با کرونا درگیر هستند، تعدادی از افراد در بستری بیماری به دلیل ابتلاء به کرونا ویروس بوده و خیلی از افراد نیز عزیزان خود را بر روی تخت های بیمارستان ها به همین دلیل دارند،خیلی نیز مشغول مداوای این بیماران در لباس پرستاری و یا پزشکی هستند، خلاصه اینکه همه این موارد می تواند زمینه ساز نگرانی افراد به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم شود.

خیلی ها نیز این احتمالات را حتی بدون در نظر گرفتن شرایط ابتلاء و صرفا به دلیل داشتن افکار وسواسی در خود افزایش می دهند، بسیاری نیز تفکر مردن را در خود بالا برده و هر لحظه در انتظار مرگ هستند، این درحالی است که شاید هیچ خطری در کمین آنها نباشد و آنها اسیر افکار باطل و وسواسی خود باشند.

چنین افرادی در چشم برهم زدنی خود را نسبت به زندگی نا امید می بینند و احتمال دارد که به رفتارهایی گرایش پیدا کنند که بعضا برای اطرافیانشان غافلگیر کننده باشد، بسیاری از افراد در حالی که در سلامت جسمی کامل به سر می برند با ترس شدید از ابتلای احتمالی به کرونا و مرگ و درد کرونایی،ترجیح می دهند که از شیوه های دیگری برای رفتن از دنیا استفاده نمایند.

خلاصه و رک باید گفت که استرس و اضطراب شدید در وضعیت موجود به احتمال شرایط را برای ابتلاء بسیاری از افراد وهموطنان به اختلال افسردگی عمده مهیا نماید. نشانه های افسردگی عمده گسترش افکار نا امیدی، عدم لذت از زندگی، گوشه گیری، میل به خودکشی و پایان زندگی و افزایش غم و اندوه است.

شاید در ذهن شما این سوال پیش بیاید که در این شرایط با نزدیکان ما چه باید بکنیم.

1-افراد افسرده عزت نفس خود را مخدوش و از بین رفته می بینند،آنها بر این باورند که دیگر برای کسی ارزشی نخواهند داشت، بنابراین حمایت همه جانبه چنین افرادی از سوی اطرافیانشان و حتی مسئولان دولتی می تواند به بازگشت عزت نفس آنان و کاهش افسردگی شان کمک نماید.

2-از بازگو کردن خبرهای هولناک و وحشت انگیز در مورد کرونا برای اطرافیان خود جدا بپرهیزید.

3-اگر شخصی از اطرافیان تان از قبل سابقه افسردگی عمده داشته ویا در حال حاضر نشانه های این اختلال بویژه افکار خودکشی را در وی مشاهده کرده اید،هیچ وقت وی را تنها نگذارید و سعی کنید به شیوه ای به وی کمک کنید.

4-به دوستان و اطرافیان تان بیاموزید که کرونا به هیچ وجه یک مشکل غیر قابل جبران نبوده،بلکه با کمی صبر و حوصله و رعایت اصول بهداشتی به زودی از بین خواهد رفت.

5-به افراد نا امید بیاموزید که قرار نیست همه کسانی که به کرونا ویروس مبتلا می شوند مرگ را تجربه کرده ویا از دنیا بروند بلکه تنها دو درصد از مبتلایان نه آمار کل جامعه توسط کرونا ویروس از بین می روند،و این 2 درصد اکثرا از افرادی هستند که دچار نوعی بیماری بوده اند.

6- به افراد مشکوک به اختلال افسردگی ویا کسانی که به هر دلیلی با کرونا دست به گریبان هستند بیاموزید که رفتارهای خودشکن و آسیب رساندن به خود نه تنها کمکی به آنها و عزیزانشان نخواهد کرد، بلکه بر مشکلات آنها خواهد افزود.

7-به چنین افرادی بیاموزید که همه رفتار آنها در کنترل و اراده خودشان می باشد،آنها بر محیط و رویدادهای بیرون تاثیرگذار می باشند،بنابراین با قبول مسئولیت رفتار خود،کاری نکنند که دیگران را در چنین شرایطی به زحمت انداخته ویا بر مشکلاتشان بیافزایند.

8-افراد مخصوصا کسانی که افکار خود بیمارانگاری داشته و بدون ابتلای به کرونا خود را مبتلای به آن می دانند و یا احتمال می دهند که حتما به آن مبتلا خواهند شد،باید بدانند که آینده هنوز بوجود نیامده و چیزی که هنوز بوجود نیامده ارزش تفکر را ندارد،به عبارتی عاقلانه نیست که در آینده سپری کرد،بلکه باید به فکر حال بود و دید که اکنون را چگونه باید گذراند و چگونه می توان شرایط را به نفع خود رقم زد.

9-دادن مسئولیت به چنین افرادی و تشویق به دلیل تاثیرات مثبت آنها در سرنوشت دیگران،باعث افزایش اعتماد بنفس و عزت نفس افراد خواهد شد،این چنین امید به آینده نیز در افراد تقویت می شود و احتمال افسردگی در افراد نیز کم خواهد شد.

قاسم گرجی،اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر