امروز : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۱۳:۴۳ شناسه خبر : ۵۴۷۷

بهداشت روانی در مقابله با بیماری کرونا بد بینی، اضطراب، افسردگی ،و نگرانی باعث تضعیف شدید سیستم دفاعی بدن شده و بدن را در مقابل انواع بیماریها ضعیف و ناتوان خواهد کرد .....

 

وارش نیوز/ ویروس کرونا به خاطر سرعت انتشار بالا یا همان واگیر دار بودنش امروزه تمام دنیا را متوجه خود کرده است، در کنار آن نداشتن علم و دانش کافی متاسفانه ما به مشکلات خودمان بیشتر دامن می زنیم ،مثل استرس و اضطراب زیادی که داریم می تواند یکی از عوامل باشد.

بیماری با ترس و اضطراب و فشار روانی زیاد به بیمارستان مراجعه کرد و اظهار کرد که علائم کرونا را دارد، پزشک بعد از معاینه با علائم بالینی که از بیمار دیده بود مشکوک به کرونا شد ابتدا اورژانسی از اوآزمایش خون گرفت و با تجربه به بیمار گفت چیزی نیست و برای او یک سری ویتامین ها را تجویز کرد .

به او توصیه کرد حتما از دستکش و ماسک به طور دائم استفاده کند و نکات بهداشتی را بطور کامل به اوآموزش داد و به او گفت: چند روز بعد باید به بیمارستان مراجعه کرده و آزمایش را تکرار کنید.

بیمار با شنیدن این جمله با آرامش از مرکز درمانی خارج شد، بعد از چند روز بیمار با رعایت کامل نکات توصیه شده از سوی پزشک به بیمارستان برگشت، پزشک بدون اینکه چیزی به بیمار بگوید با آرامش از بیمار آزمایش گرفت و با ناباوری متوجه شد که این فرد که در روز اول مشکوک به کرونا بود چند روز بعد از آرامش گرفتن با صحبت های پزشک جواب آزمایش دومش به طرز عجیبی منفی شد .

پس ازآرام شدن و کاهش اضطراب در بهبود بیماری تاثیر خوبی داشت، این بیمار آنقدر ازاطراف خبر های اشتباه شنیده بود و دائم علائم را در خود مرور می کرد به خودش تلقین نموده بود که احساس می کرد علائم بیماری را دارد و این باعث عذاب او و همینطور خانواده اش شده بود .

استرس و اضطراب باعث ایجاد سم در بدن فرد شده و سیستم دفاعی بدن فرد را ضعیف می کند ، اضطراب و باور های منفی برای کلیه افراد خطر آفرین است کما اینکه در مثال بالا آزمایش فردمورد نظر در زمانی که اضطراب و دلهره داشت مشکل دارتر از زمانی بود که آرامش یافت و استرس او از بین رفت.

تغییرات رفتاری ناشی از موقعیت های اضطراب آور ، شرایط را برای همه افراد مشکل می کند از جمله به صورت ایجاد بی نظمی در وعده های غذا و ساعت خواب که برای افرادی بیشتر افکار منفی را در سر می پرورانند و بیشتر تحت تاثیر تنش های اطراف قرار می گیرند بیشتر و شدیدتر بوجود می آید.

پس با آگاهی کامل وتفکر مثبت و رعایت تمام نکات بهداشتی می توانیم با ویروس کرونا یا هر بیماری دیگری مقابله کرد.

هیجانات چه از نوع مثبت و چه از نوع منفی نقشی حیاتی در تعادل کارکرد سیستم ایمنی بدن بازی می کنند .

بد بینی، اضطراب، افسردگی ،و نگرانی باعث تضعیف شدید سیستم دفاعی بدن شده و بدن را در مقابل انواع بیماری ها ضعیف و ناتوان خواهد کرد، بزگترین خطری که کیفیت زندگی ما را نابود می کند افکار و باور های مخرب است.

و هر اندیشه ای که از ذهن ما می گذرد و هرسخنی که به زبان می آوریم تک تک سلول های بدن ما به آن ها پاسخ می دهند مهم است که مثبت نگر و مثبت اندیش باشیم تا پاسخ مثبت دریافت نمائیم .

مصرف دارو همیشه لازم نیست اما ایمان به موثر بودن معالجه همیشه لازم است .

تهیه و تنظیم: رقیه یوسفی کارشناس آموزش و مشارکت معاونت اجتماعی فرماندهی استان مازندران

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر