امروز : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۶
سرویس : اقتصاد زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ - ۱۵:۴۶ شناسه خبر : ۴۵۶۰

تجلیل از ۴۶ طلایہ دار تولید در مازندران/ پایانه صادرات محصولات کشاورزی مازندران ساخته می شود مراسم تجلیل از تولید کنندگان برتر حوزه کشاورزی مازندران در ساری با حضور محمد علی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی، مسئولان استانی و کارآفرینان نمونه کشوری و استانی برگزار شد.

اختصاصی/ وارش نیوز،   محمد علی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی روز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه در مراسم میزان تولید محصولات کشاورزی در سال گذشته را ۱۲۲ میلیون تن اعلام کرد و گفت: امسال تولید محصولات باغی کشور به ۲۳ میلیون تن و محصولات شیلاتی نیز به ۹۳۰ هزار تن رسیده است.

وی با اشاره بر ضرورت صادرات در کشور تصریح کرد: مهم‌ترین مشکل ما در ارتباط با محصولات کشاورزی به پس از تولید، عرضه در بازارهای داخلی و خارجی و  بسته بندی با توجه به نیاز و سلیقه مصرف کننده مربوط است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت  وجود زیرساخت‌های صادراتی در صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود:  ساخت پایانه صادرات محصولات کشاورزی مازندران در منطقه چپکرود شهرستان جویبار می‌تواند سبب تحول در کشاورزی صنعتی کشور شود.
طهماسبی خاطرنشان کرد: ساخت پایانه صادرات محصولات کشاورزی مازندران در منطقه چپکرود جویبار در زمینی به وسعت ۳۱ هکتار با ظرفیت سورتینگ و نگهداری ۳۳۰ هزار تن محصول آغاز شده است.
وی ادامه داد: ویژگی فاز اول برای تاسیسات نگهداری و ذخیره سازی ۳۰ هزار تن انواع میوه، سبزی، گوشت، مرغ، ماهی و سایر محصولات کشاورزی در انبارها و سردخانه‌های بالای صفر و زیر صفر دومداره، بارانداز داخلی مدرن به مساحت ۸ هزار متر مربع سرپوشیده با قابلیت کنترل حرارت و ۲۷ دهنه بارگیری مدرن، برند سازی برای محصولات کشاورزی است که در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال‌های اخیر بخش کشاورزی در حوزه اقتصادی کشور نمایان‌تر شده است، اظهار کرد: امروز دسترسی به زمین‌های کشاورزی، تسطیح و یکپارچه سازی، تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته و از همه مهم تر فنی و مهندسی شدن کشت و کار و فعالیت‌های کشاورزی، تولیدات محصولات کشاورزی در واحد سطح افزایش چشمگیری یافته است.
طهماسبی با تاکید بر پیشتازی بخش کشاورزی در کشور افزود: رونق اقتصادی با رونق تولید، خط توسعه با تولید و  اشتغال و درآمد ناخالص ملی نیز با تولید محقق می‌شود و کشاورزی در این زمینه نقش اساسی دارد.
وی از مازندران را به عنوان بستر تحول کشاورزی صنعتی کشور دانست و تاکید کرد: وجود مرکز لجستیک محصولات کشاورزی در استان یک نیاز اصلی است چراکه محصولات کشاورزی باید به دنیا صادر شود و برای رسیدن به این هدف مهم ارزآوری، باید پراکندگی‌ها را ازبین ببریم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که انبارهای فنی در نگهداری محصولات کشاورزی بسیار مهم است و باید با توجه به شرایط آب وهوایی به سمت سردخانه‌ها پیش رفت، گفت: در حال حاضر که دمای ۱۵ درجه‌ای را در  مازندران شاهدیم، برای انبارداری فنی مرکبات و کیوی مناسب نیست و باید به سمت سردخانه‌ها برویم .
طهماسبی اهمیت بسته بندی‌ها را باعث توسعه بخش کشاورزی در مازندران هنوان کرد و افزود: صادرات ۶ میلیون تن مرکبات به بازار جهانی نیاز به بسته بندی دارد.
وی به کنترل آفت مگس میوه در کشور بویژه در باغات مرکبات مازندران اشاره و با قدرانی از همه مسئولان و باغداران یادآور شد: همه باید همکاری لازم برای کنترل بیماری‌ها و آفات محصولات کشاورزی داشته باشند.
 معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اتحادیه باغداران در بخش‌های مختلف تحقیق گیاه پزشکی، حضور در  تنظیم بازار کشور، برگزاری کلاس‌های آموزشی پیگیری مسائل باغداران گام‌های  موثری برداشته است.
 
مازندران استانی پرتوان و پرقدرت است
شعبانی کارآفرین برتر حوزه کشاورزی در ادامه این مراسم افزود: مازندران استانی پرتوان و پرقدرت است که باید وضعیت خود را با علم، آگاهی و دانش کشاورزان افزایش دهد.
وی ادامه داد: تولید تامسون در استان یک میلیون و 700هزار تن بوده که قابلیت دو میلیون تن را نیز دارد که در واحد سطح و هکتار  برداشت بیشتری داشته باشیم اما باید بدانیم اگر تولید باشد و بازار وجود نداشته باشد، بی‌فایده است.
کارآفرین برتر حوزه کشاورزی گفت: بزرگترین دغدغه ما رقابت با کشورهایی است  تعرفه ترجیحی رقابت کنیم امسال بیش از 100درصد افزایش صادرات  داشتیم.
شعبانی با بیان اینکه ظرفیت تولید استان بیش از4میلیون تولید است، عنوان کرد: با برنامه‌ریزی درست می‌توانیم تولیدات را افزایش داده که در این راستا از نمایندگان مردم انتظار داریم نتایج قوانینی که دربخش کشاورزی مصوب شد، نتایج را نیز مشاهده و بررسی کنند.
 
مازندران ۱۱ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را در اختیار دارد
علی طاهری امیری معاون ترویج جهاد کشاورزی مازندران نیز در پایان این مراسم اظهار کرد: کشاورزان پیشرو در مازندران تلاش دارند تا در همه زمینه‌ها از تازه‌ترین یافته‌های علمی برای افزایش بهره‌وری و تولید محصول سالم استفاده کنند.
وی با بیان این که هر ساله کشاورزان نمونه در رشته‌های زراعت، باغبانی، دام و طیور، آب و خاک، آبخیزداری، امور اراضی، بازرگانی و ترویج  انتخاب می‌شوند، گفت: تولید محصول سالم، افزایش بهره‌وری آب و خاک، استفاده از روش‌های مدیریت تغذیه، حفاظت از خاک، اجرای روش‌های نوین آبیاری و استفاده از بذر و نهال اصلاح شده تولید داخل از مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب کشاورز نمونه ملی است.
معاون ترویج جهاد کشاورزی مازندران هدف از معرفی کشاورزان نمونه ملی را الگو سازی و توسعه دانش بهره‌برداری و بهره‌وری از محصولات کشاورزی دانست و افزود: مقدار تولید، کیفیت، ضریب تولید در واحد سطح، نحوه و مقدار مصرف نهادهای کشاورزی به ویژه سموم هم از شاخص‌های اصلی ارزیابی در انتخاب کشاورزان نمونه است.
طاهری امیری بیان کرد: استان مازندران با تولید ظرفیت ۷۲ نوع از تولیدات محصولات کشاورزی به مقدار ۷ میلیون تن، حدود ۱۱درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را در اختیار دارد.
به گزارش وارش نیوز؛  در پایان این مراسم برترین تولیدکنندگان بخش‌های مختلف کشاورزی مازندران ۷   نمونہ ملی ۴۶ نمونہ استانی طلایہ داران تولید و امنیت غذایی کشورروز چهارشنبه همزمان با پنجمین روز دهه فجر در ساری تجلیل شدند.
 

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر