امروز : یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵
سرویس : سیاست زمان :   ۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۴:۲۸ شناسه خبر : ۲۱۱۹
وزیر نیرو تشریح کرد:
جزئیات برنامه های دولت برای مدیریت مصرف برق وزیر نیرو ۱۱ برنامه دولت برای مدیریت مصرف برق و کاهش سه هزار مگاواتی آن برای گذر از تابستان ۹۸ را تشریح کرد که از آن جمله می توان به تغییر ساعت کار دستگاه های دولتی و تغییر تعرفه پرمصرف ها اشاره کرد.

وارش نیوز: به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: در جلسه امروز هیات دولت، عملکرد تولید و مصرف برق در تابستان 97 و همچنین برنامه تولید و مصرف برق در تابستان 98 تشریح شد.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش عملکرد سال گذشته، واحدهای صنعتی، دستگاه های دولتی و مردم بیش از 2 هزار مگاوات مدیریت مصرف داشتند.
وزیر نیرو اضافه کرد: برآورد ما این است که در اوج بار تابستان 98، مصرف برق به بیش از 61 هزار مگاوات برسد؛ این در حالی است که اکنون ظرفیت قابل اتکای عملی تولید برق اندکی بیش از 53 هزار مگاوات است؛ یعنی باید حدود هشت هزار مگاوات برق برای تابستان سال آینده تامین کنیم.
اردکانیان اظهار داشت: برای جبران این کسری، چند اقدام در دستور کار قرار داده ایم؛ نخست اینکه 25 نیروگاه حرارتی در حال ساخت داریم که برنامه زمان بندی آنها مشخص است و یکی پس از دیگری با حمایت دولت به مدار وارد خواهد شد.
به گفته وی، با به مدار آمدن این 25 نیروگاه، حدود پنج هزار و 200 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور اضافه خواهد شد که البته این ظرفیت، اسمی است و ظرفیت عملی ما از این نیروگاه های حدود چهار هزار و 200 مگاوات خواهد بود.
اردکانیان در زمینه انرژی های تجدیدپذیر نیز گفت: هم اکنون 45 درصد نیروگاه های تجدیدپذیر ما بادی، 35 درصد خورشیدی و مابقی مربوط به سایر انرژی های نو است که مطابق برنامه، تا تابستان سال آینده حدود 600 مگاوات به ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر افزوده می شود.
وزیر نیرو افزود: تا تابستان سال آینده در مجموع حدود 5 هزار مگاوات ظرفیت تولیدی اضافه خواهیم کرد و حدود سه هزار مگاوات هم برنامه مدیریت مصرف داریم؛ این سه هزار مگاوات به عبارتی نیروگاه مجازی خواهند بود.
وی ادامه داد: برای این بخش حدود 11 برنامه را طراحی کرده ایم که این برنامه ها شامل تغییر ساعت کار در اوج بار، تغییر 15 میلیون رشته لامپ در سازمان های دولتی و جایگزینی با لامپ های کم مصرف، مدیریت روشنایی معابر، اصلاح سیستم کولرهای آبی و فعال شدن مولدهای خودتامین می شود.
وزیر نیرو یکی دیگر از این برنامه ها را اصلاح تعرفه پرمصرف ها ذکر کرد و گفت: با اصلاح این تعرفه ها قصد داریم پرمصرف ها را به رعایت الگوی مصرف تشویق کنیم.
اردکانیان با تاکید بر اینکه برای هر اقدام، میزان صرفه جویی مشخص شده است، گفت: به عنوان نمونه پیش بینی می شود اصلاح تعرفه ها مصرف برق را یک هزار و 500 مگاوات کاهش دهد و با تغییر ساعت کار نیز 700 مگاوات از مصرف برق کم شود.
وی تصریح کرد: اجرایی شدن این برنامه ها الزاماتی دارد که در قانون بودجه، مصوبات هیات وزیران و همچنین مصوبات شورای اقتصاد خود را نشان می دهد.
وزیر نیرو اظهار امیدواری کرد که با اجرای این برنامه ها و همراهی مردم تابستان 98 را بتوانیم به خوبی پشت سر بگذاریم

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.