امروز : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۰
سرویس : فرهنگ و هنر زمان :   ۱۳۹۹/۱۰/۱۳ - ۲۱:۰۶ شناسه خبر : ۹۴۵۹
توسط عضو هیات علمی دانشگاه مازندران نوشته شد:
کتاب سیاستِ کرونا: مابین رتروتوپیا و اتوپیا به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران ، کتاب"سیاستِ کرونا: مابین رتروتوپیا و اتوپیا" اثر دکتر محمدتقی قزلسفلی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران از جمله کتاب‌های معدودی است که با موضوع ویروس کرونا در زمستان ۱۳۹۹ به رشته تحریر در آمده است.

    بر اساس این گزارش: کتاب مذکور به همراه مقدمه‌ای با عنوان: کرونا، کرونوس و کایروس در پنج فصل با عناوین فصل 1(نویسای رنج به سال2020)، فصل 2(دلهره‌های زیستن در سیاره‌ی کووید-19)، فصل3(کار روشنفکری و مساله کرونا)، فصل4(اندیشیدن به توسعه) و فصل5(مابین رتروتوپیا و اتوپیا؛ به سوی فلسفه‌ی سیاسی پساکرونا) توسط ناشر(امید صبا) منتشر گردید.

      دکتر محمدتقی قزلسفلی عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و نویسنده این کتاب در گفت‌وگوی کوتاهی با روابط عمومی دانشگاه در خصوص این کتاب گفت:

        هانا آرنت به مناسبتی از"اپیکتتوسِ رواقی" نقل می‌کند که سرآغاز اندیشیدن و فلسفه همانا درک ضعف خویشتن در مواجهه با امور ضروری است. مواجهه‌ی نابه‌هنگام جامعه‌ی بشری با"کروناویروس" در سال 2020 و تجربه‌ی دشوارِ زیستن و نیز معمای دلهره ناشی از آن که با همه‌گیری تشویش و اضطراب توام شده است، با قرار دادن ما در یک"اپوخه‌ی اجباری" مجبورمان کرد به این بیندیشیم که زیست جهان آدمی و بیولوژی او تا چه حد شکننده است؟ صدمات و پیامدهای مادی و معنوی آن امری است که تا مدت‌ها توجه تحلیل‌گران اجتماعی و اقتصادی را درگیر خود خواهد ساخت.

       کتاب سیاستِ کرونا: مابین رتروتوپیا و اتوپیا، این ناگزیری به اندیشیدن به بحران جهانی را به طرح بحثی پیرامون دلایل و چگونگی زوال امنیت هستی شناختی انسان معاصر تبدیل کرده است. در این راستا به طرح این پرسش خطر کرده که مسئولیت‌های فلسفه‌ی سیاسی در رویارویی با چنین رخدادهایی و در چنین شرایط نابه‌هنگامی چیست؟ به عبارت دیگر، سیاستِ کرونا چه وظیفه‌ای را پیش روی متفکران، اهالی سیاست و شهروندان قرار داده است؟ از منظر نظریه‌پردازی به سیاست، چگونه می‌توان به پیامدهای تجدد معوّج و اکودیستوپیای ویرانگر اندیشید؟

        نویسنده‌ی کتاب، کروناویروس را به مثابه‌ی یک بزنگاه و"رخدادِ کایروسی" تفسیر می‌کند که می‌تواند زمینه‌ساز بازاندیشی در نسبت ما با جهان مخاطره و از این قرار تلاش برای یافتن  راه زیستِ معقولانه و مسئولانه در  برخورد با چنین پاندمی‌ها گردد.

 

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر