امروز : پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۴:۰۸ شناسه خبر : ۸۲۳۸

اهمیت ازدواج از دیدگاه اسلام وارش نیوز/ ازدواج نخستین گام برای تشکیل خانواده است و به سبب همه کارکردها و نتایجی که خانواده داراست ، عملی ارزشمند و ستوده است . ازدواج مایه آرامش زن و مرد است ....

به گزارش وارش نیوز/ از نشانه های خداوند اینکه از نوع خودتان همسرانی برای شما آفرید تا بدان ها آرام گیرید و میانتان دوستی و رحمت نهاد، این آرامش نتیجه ارضاء صحیح گرایش ها ی انسان است زیرا آرامش انسان مقدمه حرکت او به سوی کمال است و آرامش و سلامت اخلاقی جامعه نیز در گرو آرامش و سلامت افراد آن است .

آسایش روانی فرد و امنیت اخلاقی اجتماع از طریق ازدواج تامین می شود . پیامبر گرامی اسلام فرموده اند : در اسلام هیچ بنایی در نزد خداوند محبوب تر از ازدواج نیست .

ترغیب به ازدواج و تاکید بر آن حکایت از تاثیر مثبت آن در حرکت تعاملی انسان دارد، همچنان که ترک ازدواج آثاری منفی در این خصوص دارد . هدف اصلی از ازدواج تسهیل تقرب به خداست برخی از روایات ترک ازدواج را موجب کم بهرگی از عبادات و یا عذاب اخروی دانسته اند .

انتخاب همسر:

چنین بنای مبارکی در صورتی می تواند آرامش زن و مرد و فرزندان آنان را پدید آورد که در گام نخست با اندیشه و سنجش صحیح انجام گیرد .

ازدواج صرفا ارضا کننده غریزه جنسی نیست، بلکه مقدمه تاسیس نهاد خانواده است، در درون این نهاد علاوه بر تمتع جنسی همسران از یکدیگر ، بسیاری از نتایج دیگر به دست می آید که همگی وابسته به پایداری خانواده و محبت آمیز بودن روابط اعضای آن است .

برای آنکه خانواده ها از آغاز به شکلی مطمئن پایه ریزی شوند انتخاب همسر باید به شیوه ای صحیح باشد، یعنی به گونه ای که احتمال تامین اهداف خانواده را بالا ببرد، بنابراین معیار های گزینش همسر نمی تواند یکسویه باشد . مثلا تاکید بر زیبایی همسر یکسویه نگری است ؛ کسی که زیبایی همسر و یا ثروت او را یگانه معیار انتخاب قرار می دهد، به فرزندان خانواده نیاندیشیده و به تاخیر اخلاقی و دینی همسران بر یکدیگر توجه نکرده است ، معیار انتخاب باید به گونه ای باشد که خانواده محیطی مناسب برای رشد معنوی اعضای آن باشد .

همسران:

بعد از انعقاد پیمان همسری، خانواده تشکیل می شود و اولین رابطه ای که پدید می آید رابطه زوجیت است، این رابطه پدید آورنده دو نقش برای شوهر و زن است، هریک از این دو نقش حقوق و تکالیفی را ایجاب می کند، این حقوق و تکالیف وضع شده اند تا اهداف ازدواج به بهترین شکل ممکن تحقق یابد .

جنبه های اخلاقی ادای حقوق و انجام تکالیف همسری بسیار است اگر هدایت کننده روابط همسری ، اخلاق باشد نتایج بهتری از ازدواج حاصل می شود .

نقش و وظیفه شوهر:

تامین غذا ، بهداشت، پوشاک، مسکن، لوازم ضروری زندگی زن بر عهده شوهر است، این وظایف بر مرد واجب است .

علاوه بر وظایف، مرد به لحاظ اخلاقی موظف است با همسر خود با اخلاق نیکو رفتار کند و اسباب آرامش او را با رفتار مناسب خود فراهم آورد . پیامبر اکرم فرمودند: کامل ترین ایمان از آن مومنی است که خوش خلق ترین مومن است و به خانواده اش از همه مهربان تر است .

بردباری در مقابل زن علاوه بر حفظ رابطه همسری از خطر سردی و جدایی نوعی عمل تربیتی است و ثواب اخروی دارد، مردی که بر بداخلاقی همسرش شکیبا یی میکند خداوند پاداش همچون پاداش ایوب که بر بلا شکیبا بود خواهد داد .

حفاظت زن از آلوده شدن به گناه و بازداشتن او از اخلاط غیر لازم با مردان ، از تکالیف شوهر است که محیط خانواده را سالم و محیط اجتماع را امن می سازد، مرد در انجام این وظیفه باید حد اعتدال را رعایت کند.

امیرالمومنین (ع) فرمودند: از غیرت نابجا پرهیز کن که درستکار را به نادرستی کشاند و پاکدامن را به بدگمانی خواند .

زن:

زن همچون مرد وظیفه دارد به همسر خود وفادرار باشد، زنان اگر از شوهران خود اطاعت کنند و پاکدامنی کنند بر حفظ اموال و منافع شوهر خود کوشا باشند از نعمت بهشت برخوردار خواهند بود زیرا رضایت شوهر در کمال زن بسیار موثر و شرط بهره مندی او از آخرت نیکوست .

مدارا با شوهر و عمل بدرفتاری او اجری بسیار دارد و مقام زن را بالا می برد و پاداشی همچون پاداش آسیه همسر فرعون به او خواهد داد .

 

تهیه وتنظیم : فاطمه فرجی- مددکار اجتماعی کلانتری 11 گلوگاه

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر