امروز : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۹/۵/۵ - ۱۱:۵۶ شناسه خبر : ۸۰۰۶

آیا «عزت نفس» دارید؟ وارش نیوز/ روانشناس با بیان اینکه عزت نفس به اعتقاد و باور که «من» یک انسان ارزشمند و دوست داشتنی هستم، می گویند، گفت: عزت نفس عمدتاً از زمان تولد تا سن ۵ و ۶ سالگی شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر این احساس را داریم، ما عزت نفس بالایی داریم و اما اگر این احساس را نداشته باشیم و احساس کنیم قابل احترام و دوست داشتنی نیستیم، یعنی عزت نفس پایینی داریم و پایین آمدن عزت نفس، مساوی با افسردگی، اضطراب و پرخاشگری است.

این روانشناس درباره اینکه «علت پایین آمدن عزت نفس چیست؟»،خاطرنشان کرد: به خاطر اینکه اطرافیان ارزشمند بودن من را مشروط به رفتارهایم می‌دانند؛ مثلا اگر من نمره 20 بگیرم ارزشمند هستم و اگر نمره 17 بگیرم ارزشمند نیستم؛ این در حالی است که اصلا این طور نیست.

تبریزی متذکر شد: ارزشمندی ما به وجود انسانی ماست؛ ما تنها موجودی هستیم که خداوند به خاطر خلقت ما به خود تبریک گفته است؛ در نتیجه منهای رفتارهای ما که می‌تواند خوب یا بد باشد، وجود ما ارزشمند است؛ البته ممکن است ما رفتارهای غلطی داشته باشیم که باید آن را اصلاح کنیم؛ در نتیجه به اعتقاد و باور که من به عنوان یک انسان ارزشمند هستم، عزت نفس گویند.

وی درباره اینکه «آیا عزت نفس از دوران کودکی رشد پیدا می‌کند؟»، گفت: بله، عمدتا از زمان تولد تا سن 5 و 6 سالگی عزت نفس افزایش یا کاهش می‌یابد؛ البته در سنین بعد نیز این موضوع قابل تغییر است اما عمدتا در دوران کودکی ارتقا می‌یابد.

این روانشناس یادآور شد: برای نمونه فرزندی هنگام غذا خوردن آن را روی لباسش می‌ریزد و مادر به وی می‌گوید «تو بچه بدی هستی که این کار را می‌کنی»؛ همین موضوع باعث می‌شود کودک احساس کند، فرد بدی است؛ درحالی که باید رفتار فرد را زیر سئوال ببریم نه هویت فرد را؛ در نتیجه عزت نفس در دوران کودکی افزایش یا کاهش می‌یابد.

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر