امروز : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۶
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۸:۰۹ شناسه خبر : ۶۷۱۷

ویروس کرونا؛ از ضربه به درآمد هنرمندان تا امتحان همدلی وارش نیوز/ با شیوع ویروس کرونا صدمات و آسیب‌های جدی زیادی به بخش‌های مختلف جامعه به‌خصوص بخش فرهنگ و هنر وارد شد که جبران این صدمات نیازمند زمان زیادی است، همانطور که همه می‌دانند از زمان شیوع کرونا تا به امروز جشنواره‌های فرهنگی هنری، کنسرت‌ها، آموزشگاه‌های هنری، موسسات و سینماهای کشور تعطیل شد و به همین دلیل از نظر مالی و درآمدی به بدنه این قشر صدمات زیادی وارد شده است.

به گزارش وارش نیوز/ اما در کنار همه این صدمات، همدلی جامعه فرهنگ، هنر و رسانه در این مدت توانست آثار قابل توجهی را از خود به یادگار بگذارد.
پویش‌های مختلف در خانه ماندن، برگزاری جشنواره‌های مختلف به صورت مجازی، دعوت به کتاب و کتابخوانی از جمله بخش کوچکی از آثار مثبت تعطیلی موسسات و برنامه‌های فرهنگی هنری بوده است.

خسارت مالی به بدنه هنرمندان با تعطیلی موسسات و مراکز هنری

عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران با بیان اینکه جامعه هنرمندان و اهل فرهنگ با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اماکن آموزشی و عمومی دچار صدمات زیادی شدند، اظهار کرد: تا پیش از کرونا، سالن‌های نمایش با ظرفیت یک سوم و یا یک دوم اجرا داشتند اما به طور حتم با  وضعیت بوجود آمده، فعالیت‌های هنری تا مدت‌ها دیگر در سبد خانوار جایی ندارد و این حوزه دچار آسیب جدی شده است.

وی تصریح کرد: هر چند وزارت فرهنگ و اراشاد اسلامی برای تامین بخشی از آسیب جامعه هنری، با پرداخت بیمه به مدت سه ماه سعی کرد تا حدی خسارتی داده شده باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران خاطرنشان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران نیز به طور حتم به برگزاری جشنواره‌های پر هزینه تمایلی ندارد و برنامه این است که از گروه‌ها و تشکل‌های هنری حمایت شود.

نقش هنرمندان بر ایجاد فضای همدلی

زارع به بخشی از اثرات مثبت شیوع کرونا در جامعه هنری پرداخت و گفت: یک فضای همدلی خوبی بین هنرمندان استان شکل گرفت و هنرمندان چه به صورت کمک به فضا سازی در حوزه رسانه و چه فضای مجازی پای کار آمدند و با راه‌اندازی پویش‌های مختلف از جمله "در خانه بمانیم"، "کمک مومنانه" در خانه ماندن را تبلیغ کردند و به تیم بهداشت و درمان استان مازندران کمک کردند.

وی با تاکید بر تاثیرگذاری جامعه هنرمندان بر مردم افزود: هنرمندان از آنجایی که  هدف بودند و مردم نیز از هنرمندان به نوعی تبعیت می‌کنند به همین دلیل توانستند با تاثیرگذاری بر مردم کمک شایانی را بر همراهی مردم و تبعیت از موازین بهداشتی در جهت مقابله با ویروس کرونا داشته باشند.

شیوع کرونا آسیب جدی را به اهالی فرهنگ و هنر وارد کرد

بابک شمس ناتری رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر  با بیان اینکه حوزه فرهنگ، هنر و رسانه در زمان شیوع کرونا دچار بیشترین آسیب شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه امرار معاش در شرایط عادی برای جامعه فرهنگ، هنر و رسانه سخت بود و با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کردند، شرایط کرونا نیز موجب آسیب رسانی زیادی به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه شد.

وی افزود: در این میان کسانی که دارای مراکز فرهنگی هنری بودند با آسیب بیشتری مواجه شدند چراکه از یک سو پرداخت اجاره مکان، بیمه افراد تحت پوشش و هزینه های جانبی و جاری مرکز بار زیادی را بر دوش صاحبان موسسه گذاشت و از سوی دیگر بسته شدن مراکز موجب استهلاک تجهیزات و امکانات شد.

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر در ادامه قطع شدن درآمد کسانی که در این حوزه دارای مشاغل خانگی با فعالیت هنری بودند را از بزرگترین چالش‌های این بخش دانست و گفت: با توجه به اینکه فعالیت‌های فرهنگی هنری با محدودیت مواجه است، موجب آسیب و تنگناهای زیادی از نظر درآمدی و و امرار معاش در دراز مدت برای این قشر شده است.

شمس ناتری تصریح کرد: ماه‌های بهمن، اسفند و فروردین به لحاظ برگزاری برنامه‌ها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و سایر فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای، اوج تغییر شرایط مالی برخی از کسب و کارهای فرهنگی است اما شیوع ویروس کرونا در این سه ماه موجب شد برنامه‌ریزی این قشر آسیب پذیر بیش از گذشته دستخوش اتفاقات این چنینی شود.

وی ادامه کرد: آنچه مهم است اینکه برخلاف دیگر مشاغل، اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در ایام کرونا، در خانه ماندند و برخی اهالی رسانه به خاطر شغل خود برای اطلاع رسانی مجبور به حضور در فضای بیرون بودند.

نقش هنرمندان و رسانه‌ها در آگاه سازی مردم

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر با بیان اینکه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه از حوزه‌هایی بودند که در ایام کرونا بدون هیچ چشم داشتی به تولید محتوا برای آگاه سازی، اطلاع رسانی و مفاهیم پیشگیرانه از شدت شیوع کرونا ویروس پرداختند، یادآور شد: این قشر با تولید کلیپ، تیزر، کارتون، کاریکاتور، فیلم کوتاه و بسیاری دیگر از آثار نقش مهمی در آگاه سازی مردم داشتند.

شمس ناتری تاکید کرد: اگر تلاش جامعه فرهنگی هنری و رسانه‌ای در اطلاع رسانی به موقع و آگاه سازی آحاد جامعه در سریعترین زمان ممکن نبود به طور حتم شاهد اتفاقات بدتری در این حوزه بودیم.

درگذشت شاعر بزرگ مازندران ضربه سنگین به بدنه فرهنگ و هنر استان

وی درگذشت "غضنفر بالی لاشک" یکی از چهره‌های موثر در فرهنگ و هنر مازندران  را بر اثر ابتلا به کرونا به عنوان یکی از اثرات بسیار منفی این بیماری در شهرستان نوشهر و استان مازندران دانست و گفت: جمعیت کثیری از خبرنگاران، شاعران، نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر نوشهر و مازندران به ویروس کرونا مبتلا شدند که آسیب جدی را به روح و جسم انها و خانواده آن‌ها وارد کرد.

افزایش مطالعه و رغبت به دین فیلم در خانه از پیامدهای مثبت کرونا

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر تصریح کرد: در خانه ماندن موجب شد برخی از از افراد به سمت مطالعه و نگارش بیشتر روند و علاقمندان به هنر هفتم نیز برای دین فیلم های متفاوت رغبت نشان دهند.
شمس ناتری با بیان اینکه کرونا باعث شد که برا این امر تاکید شود که باید در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، حوزه فرهنگ هنر و رسانه را مهیای تولید محتوای اثربخش و هدفمند کنیم، افزود: به طور حتم ترس از کرونا در دراز مدت، کاهش هنرجویان را در مراکز فرهنگی هنری به دنبال دارد و تاثیرات منفی بر درآمد این قشر خواهد داشت.

ایجاد بحران مالی در عرصه فرهنگ و هنر

محمد محمدی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چالوس   با بیان اینکه عرصه فرهنگ و هنر با شیوع بیماری کرونا با چالش‌های مختلف از جمله بحران مالی مواجه شد، اظهار کرد: در این مدت اکران فیلم، موسسات فرهنگی هنری و مراکز آموزشی تعطیل شد که این امر موجب خسارت مالی جدی به آنان شد.

وی تصریح کرد: در مجموع هنرمندان و کسانی که با هنر در ارتباط بودند از جمله آموزشگاه‌ها، موسسات، سینما، انتشارات و رسانه‌ها دچار آسیب جدی شدند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چالوس ایجاد خلاقیت و آثار مختلف هنری را ازپیامدهای مثبت شیوع بیماری کرونا در کشور دانست و گفت: پویش‌های مختلف از جمله تئاتر تعطیل نیست، کنسرت تعطیل نیست، نقاشی، کتابخوانی و سایر جشنواره های هنری تجسمی با موضوع مدافعان سلامت به صورت مجازی از جمله آثار مثبت این بیماری بود.

محمدی با تاکید بر اینکه فضای مجازی موجب ایجاد و خلق آثار زیاد گرافیکی، خوشنویسی و قرآنی شد، خاطرنشان کرد: هرچند کتاب فروشان، رسانه‌های مکتوب دچار آسیب‌های زیادی شدند اما آثاری در رسانه‌های مجازی خلق شد که ماندگار شده است.

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر