امروز : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۳
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۹/۲/۱۰ - ۲۰:۰۴ شناسه خبر : ۶۳۵۱
وارش نیوز به بهانه روز کارگر گزارش می دهد؛
تجلیل مسئولین استانی از نیروهای محرکه چرخه اقتصاد کارگر واژه‌ایست که به هر دلیل مترادف آن در فرهنگ ما زحمت است و تلاش...

اختصاصی وارش نیوز: یازدهم اردیبهشت ماه روز جهانی کار و کارگر فرصت مناسبی است که از کارگران زحمتکش، پر توان و تلاش گر که با همت والای خود چرخ صنعت و تولید را به گردش در می‌آورند و کار را عبادت و تلاش خود را در سرنوشت ملت و کشور موثر می‌دانند تجلیل و قدردانی گردد.

بی تردید رمز پیشرفت و توسعه پایدار یک کشور و یک تمدن در تجلی استعدادها و سرمایه انسانی تلاشگر و کارآمد، قوت و قدرت جسم سرشار است و کارگر به عنوان نیروی محرکه چرخه اقتصاد نقش برجسته و ویژه‌‏ای در این عرصه دارد. البته اوضاع کسب و کار در کشور مدت ها است که مناسب نیست و این نامناسبی تا انجا پیش رفته که  معیشت را برای این قشر زحمت کش را با مشکل مواجه کرده است.

امسال مراسم روز کارگر از سوی تشکل‌ها، اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها و خانه کارگر به علت شیوع بیماری کووید 19 در فضای مجازی صورت گرفت  و استانداری مازندران نیز با همکاری اداره کل کار، تعاون ورفاه  استان و خانه کارگری مراسم تجلیل از نخبگان جامعه کار و تولید و نشست صمیمی تشکل های کارگری با استاندار مازندران برگزار کردند.

* حمایت از کارگران،افزایش زیرساخت سرمایه‌گذاری، کاهش موانع کارفرمایی

احمد حسین زادگان در این نشست صمیمی اظهار کرد: کارگران نقش مهمی در تولید، رونق و جهش تولید دارند و باید موانع را رفع و در زمینه پیشرفت و تولید گام برداریم تا محیط و زمینه مناسب برای تولید فراهم شود.

وی افزود: با شیوع ویروس کرونا همه اقشار دچار آسیب شدند و  تحریم نیز مشکلات را بیشتر کرد، اما با همدلی، وفاق و همراهی مردم در کنار هم توانستیم شرایط سخت را پشت سر بگذاریم و در این راستا شبکه بهداشت و درمان و کادر پزشکی سنگ تمام گذاشتند.

استاندار مازندران تصریح کرد: مازندران در ردیف اولین استان‌هایی بود که تهیه بسته‌های معیشتی برای کارگران ساختمانی را مطرح و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در این زمینه نیز حضوری موثر داشت.

 حسین زادگان با تاکید بر اینکه ایجاد تشکل‌های کارگری و صنفی در استان  امکان مطالبه‌گری بیشتر  را فراهم می‌کند، تصریح کرد: در شرایط کنونی  برای حفظ سلامت مردم از فعالیت واحدهای پرتجمع جلوگیری اما پروژه‌های کلان با حفظ رعایت نکات بهداشتی کم کم در حال اجرایی شدن است.

استاندار مازندران خاطر نشان کرد: در بحث کمک مؤمنانه نیز مردم و خیران لبیک گفتند و باید به مردم نیازمند و کارگران توجه بیشتری شود. سال گذشته نمایندگان، ائمه جمعه و مدیران پیگیر مطالبات کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی بودند، از تعطیلی کارخانه‌ها پیش‌گیری و که برخی از آنها از تملک بانک خارج شد.

وی با اشاره به نام‌گذاری امسال بنام جهش تولید خاطر نشان کرد: نباید بگذاریم آسیبی به واحدهای تولیدی وارد شود . هرجا کارگر است باید قدردان کارفرما هم بود امسال باید تلاش شود در عین حمایت از کارگران، زیرساخت سرمایه‌گذاری را افزایش، موانع کارفرمایی را کاهش و از تعطیلی کارخانه‌ها پیش‌گیری کرد.

*حمایت ملی و معیشت دو معقوله اساسی

مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به دو موضوع حمایت ملی و معیشت گفت: اولین موضوع مطرح شده مسائل حمایتی ملی است که دولت در راس موضوع و به تبع آن وزارت کار بوده که خیلی از مسائل و مشکلات کارگری و اقشار مختلف آن ارائه شد دراستان تمام منویات اجرایی شد.

وی با اشاره به معافیت بیمه ای گفت: معافیت بیمه ای 20 درصدی تامین اجتماعی که در حال انجام است 20 هزار ثبت نام نموده اند همچنین حدود 8000 نفر کارگر که بر اثر شیوع بیماری کرونا شغلشان را از دست داده اند در سامانه ثبت نام نمودند که در حال پالایش این افراد برای پرداخت بیمه بیکاری هستیم بعد از تامین های مالی پرداخت برای آنان صورت می گیرد.

اصغری معیشت را از دیگر موضوعات اساسی دانست و گفت: کارگران و همه اقشار ضعیف که تحت هیچ پوشش بیمه ای نیستند از منابع ملی 200 تا 600 هزار تومان به آنها تعلق گرفت. وی در ادامه افزود: 4هزار نفر بیمه شده در سامانه داریم که توانستند وام یک میلیونی دریافت نمایند که بازنشستگان در اولویت این پرداختی بودند.

اصغری گفت: علارقم سخت گیری های صورت گرفته حدود  16 هزار پرونده شکایت کارگر و کارفرما داشتیم .

* قرار دادهای کارگری شفاف سازی شود

نصرالله دریابیگی مسوول خانه ی کارگر مازندران، نیز در این نشست با عنوان اینکه امسال هفته کارگر به صورت مظلومانه در فضای مجازی برگزار شد، خاطر نشان کرد: بنا به فرمایش رهبری کارگری افتخار بوده و نامگذاری امسال از سوی مقام‌معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده و مفهوم آن کار، عدالت، اشتغال جوانان و تقسیم عدالت است.

وی یکی از مهم ترین مطالبات هفته کارگری را بیمه بیکاری کارگران ساختمانی دانست و گفت: نام کارگر از صفحه ی روزگار در حال محو شدن است، همه مسائلی که به کار و شادابی ارتباط دارد باید در سال جهش تولید مدنظر قرار گرفته و مشکلات کارگران و تولید را باید رفع کرد.

 دریابیگی فرهنگ کارگری را افتخار دانست و گفت باید این فرهنگ در جامعه همگانی شود و همچنین وی با اشاره به نوع قراردادهای کارگری تصریح کرد: قرار دادهای کارگری اعم از دائم و موقت باید شفاف سازی شود و دسترسی درمان رایگان حق مسلم جامعه کارگری است که متاسفانه هنوز در برخی شهرهای مازندران بیمارستان های تامین اجتماعی وجود ندارد که خدمات رایگان به کارگران بدهد.

*161 میلیارد مصوبه نیروهای حفاظتی جنگل

علوی نژاد، رییس مجمع نمایندگان کارگران استان در نشست صمیمی با استاندار مازندران گفت:  سال گذشته مشکلات 5 هزار نفری نیروهای حفاظتی جنگل و معوقات سنگین بالغ بر 130 میلیارد تومان به این نیروها یکی از دغدغه های مجمع بود که با جلسات مختلف و با کمک دولت تا پایان اسفند 98 پرداخت شد .  

وی با تاکید بر تکرار شدن مشکلات سال گذشته اظهار کرد: برای سال 99 دولت برای نیروهای حفاظتی 161 میلیارد مصوب کرد که این مصوبه می تواند تا حدی راه گشای مشکلات نیروهای حفاظتی باشد اما مشکل اصلی آگهی های عمومی است که برای جنگل ضربه سنگینی است ، افراد ناآگاه که وارد عرصه جنگلی می شوند که حتی از گونه های درختی اطلاعی ندارند چگونه این افراد می توانند خواسته ها را برآورده کنند. این مشکل خود به خودی به مرور زمان تبدیل به معضل خواهد شد .

علوی نژاد افزود: همچنین طرح ادغام شرکت های تعاونی نشدنی است این طرح با تنش اجتماعی و سهامداری مواجه خواهد شد.

*جایگاه کارگران در واگذاری سهام عدالت

شیرافکن، رییس کانون شوراها در مراسم تجلیل از نخبگان جامعه کار وتولید با توجه به نام گذاری سال جهش تولید اظهار کرد:  مهم ترین عوامل تولید نیروی انسانی است و برای تولید و جهش تولید به نیروی انسانی توجه شود زیرا رفع موانع و مشکلات این قشر باعث پیشرفت در همه زمینه ها می شود .

رییس کانون شوراها با انتقاد از عملکرد شورای عالی کار گفت:  حداقل دستمزد کارگران که باید بر اساس نرخ بانک مرکزی و سید کالا تعیین شود هنوز نتوانسته به قالب اصلی خود برسد .نرخ تورم تا پایان سال 98  - 42 درصد است اما افزایش حقوق تصویب شده حداقل بگیران 21 درصد و برای حداکثری 15 درصد است این مصوبه گره ای از مشکلات کارگران حل نخواهد کرد.

 همچنین واگذاری سهام عدالت برای کارگران هم از دیگر مواردی است که باید به آن پرداخت زیرا  تنها قشری که سهام عدالت به آنها تعلق نگرفته کارگران هستند.

*بیمه 19 هزار نفری بیکاری

ساداتی، رییس انجمن صنفی کارگران ساختمانی نیز در این نشست درباره مشکلات کارگران گفت:  از آنجایی که ویروس کرونا در حال حاضر مشکلات عدیده ای و شرایط سختی برای ایران به وجود آورد از اسفند 98 تا اردیبهشت 99 اجازه کار به کارگران و کارفرمایان داده نشد که کارگران در اولین رده های قشر آسیب دیده قرار گرفتند زیرا عموما این افراد روزمزد بوده و اکنون معیشت آنان با مشکل مواجه شده است.

وی همچنین افزود: غریب به  70 هزار کارگر شناسایی شده قطعی در استان داریم و مابقی فصلی و برخی هم هنوز مراجعه ای نداشتند. بنا به دستور ستاد اجرایی حضرت امام (ره) به حدود 19 هزار نفر بیمه بیکاری تعلق بگیرد. شناسایی افراد نیازمند از اولویت هاست اما تعداد آماری برای دریافت بیمه بیکاری افراد باید افزایش یابد تا همه افراد بیکار بتوانند از مزایای بیکاری بهره ببرند.

 

 

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر