امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۳
سرویس : اقتصاد زمان :   ۱۳۹۹/۱/۲۳ - ۱۷:۵۰ شناسه خبر : ۵۹۳۰

بسته پیشنهادی یک اقتصاددان برای جهش تولید همه ساله رهبر معظم انقلاب، متناسب با شرایط کلی حاکم بر کشور سال را به نامی مزین می‌کنند تا این امر بتواند در سرلوحه برنامه‌ریزی‌های مسئولان و مردم قرار گیرد، چند سالی است که مقام معظم رهبری سال‌های نوروزی را بر پایه اقتصاد و تولید نامگذاری کرده و علت آن این است که تولید داخل بتواند با جهش بیشتری انجام شود.

وارش نیوز/ این روزها کشور در بحث درآمدهای نفتی با کاهش شدیدی مواجه شده و این اقدام کشور را در زمینه اقتصادی با رکود شدیدی هم مواجه کرده است در حالیکه بعضی از کارشناسان مربوطه معتقدند که جهش تولید کلید خروج از اقتصاد نفتی است و در این زمینه لازم بوده از ظرفیت‌های داخل برای تولید محصولات غیر نفتی به خوبی استفاده شود و تنها راهی که می‌تواند کشور را از بحران اقتصادی نجات دهد تکیه بر توان داخل و صادرات محصولات غیر نفتی است. 

اگر باورمان نسبت به جهش تولید افزایش پیدا کند خیلی از مشکلات اشتغال جوانان و حتی مشکلات معیشتی مردم حل خواهد شد بنابراین همه ما باید در این زمینه باید تلاش کنیم تا کشور از بحران اقتصادی نجات یابد. 

سال جهش تولید؛ زمانی برای آزمون و خطا نیست 

یک کارشناس اقتصادی گفت: سال جهش تولید زمانی برای آزمون و خطا نیست یعنی این شعار امسال باید هر چه سریع در بین مسئولان محقق شود تا به مرحله عمل برسد. 

مهدی بشارتده سلوطی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: یکی از دلایل نامگذاری سال جهش تولید توسط رهبری این است که صادرات نفتی محدود شود و با تمرکز بودجه‌ای کشور از بحث در آمد نفت فاصله بگیریم. 

وی تصریح کرد:  تنها راهی که می‌تواند ما را از فشار اقتصادی خارج کند تکیه بر توان داخل بوده است. 

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: جهش تولید به لحاظ مفهومی می‌خواهد کارآمدی مدیریت اقتصادی دولت را برای یک راستی آزمایی فراهم کند. 

بشارتده سلوطی افزود: جهش تولید این امکان را فراهم می‌کند که  خسارت‌های اقتصادی ناشی  از کسب و کارهایی که در اثر شیوع ویروس کرونا در کشور از دست رفته جبران شود.  

وی خاطرنشان کرد: با جهش تولید در کشور می‌توانیم فرصت‌هایی که در اقتصاد ایران در دهه ۹۰ به واسطه نرخ رشد اقتصادی منفی از دست رفته را جبران کرد.

این کارشناس اقتصادی نامگذاری امسال را توسط مقام معظم رهبری بسیار دقیق بر شمرد و گفت: این نامگذاری بر پیشرفت و تکنولوژی اقتصاد کشور بسیار کمک کننده خواهد بود که این امر می‌تواند در راستای حمایت از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و درونزا هم موثر واقع شود. 

بشارتده سلوطی ادامه داد: امروزه کاهش شدید درآمد نفتی باعث شده کشور تلاش خود را به سوی جهش تولید بیشتر کند و قابلیت‌هایی که در کشور وجود دارند، بتوانند خود را به خوبی برای اقتصاد بدون نفت نشان داده و وابستگی اقتصادی خود را نسبت به صنعت و کشاورزی  افزایش دهند. 

وی با بیان اینکه ما باید راه صادرات خام‌فروشی را قطع کنیم، تصریح کرد: تولید ما باید به سمتی برود که محصول آن برای کشور ارزش افزوده داشته باشد در حالیکه الان هم زمان بسیار خوبی است که بتوانیم صادرات محصولات غیر نفتی را تقویت کنیم چراکه کشورهای همسایه به شدت به محصولات کشور ما نیاز دارند. 

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر بعضی از مسئولین به تولید کشور اعتقادی نداشتند و بیشتر واردات را بر صادرات ترجیح می‌دادند و همین امر در کشور در یک برهه از زمان با رکود شدیدی مواجه شده بود. 

بشارتده سلوطی با اشاره به اینکه مهم‌ترین راه درآمد ارزی صادرات است، گفت: صادراتی که با خام فروشی صورت گیرد در حقیقت به مثابه رانتی بوده که از کشور خارج می‌شود. 

وی یادآور شد: اگر ما در کشور به جهش تولید اعتقاد داشته باشیم و محور اقتصاد آن  درونزا باشد در پی آن اشتغال جوانان و معیشت مردم تامین خواهد شد و برعکس اگر اقتصاد کشور درونزا نباشد با رکود شدیدی همراه خواهد شد.

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر