امروز : چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۲
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۴۰۱/۸/۱۸ - ۱۰:۴۱ شناسه خبر : ۱۳۶۲۱

ورود دانشگاه علوم پزشکی مازندران به جمع دانشگاه های بین الملل وارش نیوز - دانشگاه علوم پزشکی مازندران با سابقه فعالیت ۴۶ ساله در سال تحصیلی جاری با پذیرش ۵۶ دانشجو از سه کشور به مسیر بین المللی شدن وارد شده است و بنا دارد این مسیر را با افزایش تعداد دانشجو از کشورهای بیشتر پُربارتر کند.

 دانشجویان غیرایرانی به عنوان سفیران فرهنگی محسوب می‌شوند که می‌توانند در نشر فرهنگ، هنر، آداب و رسوم و ترویج دین و مذهب ایران اسلامی در بین سایر ملل نقش موثر داشته باشند.

رهبر معظم انقلاب نیز در ترویج آرمان‌های امام راحل و گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی ایران در جوامع مختلف بر جذب دانشجوی غیرایرانی تاکید دارند.

مازندران ۲ دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل دارد که در دانشگاه علوم پزشکی مازندران ۶ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران از حدود سه سال قبل با راه اندازی واحد بین الملل و رایزنی با کشورهای مختلف سعی کرد تا در ابتدا با جذب دانشجوی خارجی و پس از آن تبادل اساتید با دانشگاه های جهان در این مسیر حرکت کند.

این دانشگاه امسال ۵۶ دانشجو از کشورهای هندوستان ، عراق و افغانستان پذیرش کرد و این دانشجویان با آغاز سال تحصیلی جدید در رشته های مختلف این دانشگاه تحصیل خود را آغاز کرده اند.

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این دانشگاه با سابقه ۴۶ ساله و جایگاه های علمی و دانشگاهی که در سطح کشور و جهان دارد تاکنون به امور بین الملل ورود پیدا نکرده بود اما با رایزنی ها و اقداماتی که انجام شده، اکنون این دانشگاه به جمع مجموعه های بین الملل کشور اضافه شده است.

محسن رمضانی افزود: از ۲۴۲ دانشجوی خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی مازندران با انجام مصاحبه و بررسی مدارک ۵۶ دانشجو مورد پذیرش قرار گرفتند و تحصیل خود را در این دانشگاه آغاز کردند.

وی با اشاره به اینکه این دانشجویان از کشورهای هندوستان ، افغانستان و عراق هستند، گفت: از این تعداد هشت دانشجوی در مقطع دکتری پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی جذب و چهار دانشجوی خارجی در مقطع کارشناسی ارشد رشته های روان پرستاری و بیوشیمی پذیرش شدند.

مدیر امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: از این تعداد نیز ۴۴ دانشجو در رشته پزشکی مقطع کارشناسی تحصیل می کنند.

رمضانی مجوز پذیرش و تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه علوم پزشکی را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد و گفت: براساس مجوز این وزارتخانه ، دانشگاه علوم پزشکی مازندران تا۲۰درصد دانشجویان خود را می تواند از دانشجویان خارجی جذب کند که این رقم یک هزار و۲۰۰ دانشجو می شود.

۶ هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی مازندران تحصیل می کنند.

رمضانی افزود: به ازای یک دوره تحصیل یکساله هر دانشجوی خارجی چهار الی پنج هزار دلار ارزآوری برای کشور دارد که دانشگاه علوم پزشکی مازندران با پذیرش ۵۶ دانشجو توانسته است ۱۴۰ هزار دلار ارزآوری کند.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران در برنامه ریزی آینده به دنبال این است که علاوه بر افزایش رشته مقطع تحصیلی، تعداد دانشجو و تنوع ملیت دانشجویان این ظرفیت بین المللی شدن را ارتقا دهد.

به گفته مدیر روابط بین الملل مازندران گفت : هم اکنون با رای زنی های انجام شده با لبنان ، غنا ، تاجیکستان ، ترکمنستان  روسیه ، قرقیزستان ، پاکستان و عمان جذب دانشجو از این کشورها در سالهای آینده رقم خواهد خورد.

رمضانی رتبه بندی علمی مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی مازندران از سوی دیگر کشورها، در اختیار گذاشتن امکانات رفاهی و خوابگاهی مناسب برای دانشجویان خارجی را از دلایل گرایش دانشجویان خارجی به این استان اعلام کرد.

ورود دانشگاه علوم پزشکی مازندران به جمع دانشگاه های بین الملل

افزایش تعداد و ملیت دانشجویانی خارجی اهداف بلندمدت دانشگاه علوم پزشکی مازندران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: بین المللی شدن یکی از اهداف و برنامه های درازمدت این دانشگاه است که برای این منظور ضمن جذب دانشجوی خارجی برای تحصیل تبادل اساتید را مورد نظر داریم.

دکتر فرهاد غلامی افزود: با اجرای این برنامه ها موضوع خواهرخواندگی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با دانشگاه های جهان را پیگیری می کنیم.

 وی ادامه داد: حضور دانشجویان خارجی در کشور زمینه رشد و اعتلای دانشگاه ها می شود و علاوه بر این در بهبود مالی نیز تاثیر می گذارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: حضور و ورود هر دانشجوی خارجی در این دانشگاه باعث کسب درآمدهای مالی می شود.

غلامی افزود: علاوه بر این در فضای امروز که ایران هراسی و انقلاب ستیزی وجوددارد حضور دانشجویان خارجی خود نشان دهنده وجود فضای آرام در کشور است که دانشجویان خارجی به این کشور وارد می شوند و علاوه بر این حضور دانشجویان خارجی باعث تبادل افکار و فرهنگ ایران با دیگر کشورها می شود.

غلامی در توصیف روند بین المللی شدن دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در سه سال اخیر این روند پیگیری و مقدمات آن را انجام داده است که این کار صورت گرفته است.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران از نظر سطح علمی جزو دانشگاه های تیپ یک کشور به شمار می رود که ۱۰ دانشگاه در سطح کشور در این تیپ قرار دارند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، این دانشگاه از نظر جایگاه بین المللی نیز در بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ دانشگاه های جهان قرار دارد.

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر