امروز : شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۹/۲/۲۴ - ۱۰:۲۷ شناسه خبر : ۶۵۴۸
وارش از مرگ پنهان مازندران گزارش می‌دهد؛
"کرونا"ی زباله وارش نیوز/ شاید برای همه ما تا نام مازندران به میان می‌آید، چیزی فراتر از یک "موطن" به نظر برسد که آن را در شناسنامه خواهیم دید، مازندران برای ما یک نقشه جغرافیایی و مرزهای زمینی‌اش نیست، بلکه تمام هستی و تعصب مردمانی است که با بوی خاک و شالیزارهایش، جنگل، ساحل و دشت‌هایش و به معنای واقعی کلمه، "زیستگاه ابدی" شناخته می‌شود.

به گزارش وارش نیوز/  این مازندران برای مازندرانی‌ها همواره قابل احترام بوده و خواهد ماند اما آنچه خواسته و مورد رضایت این مردم است، مازندران فعلی نیست.
مازندران سرسبز، استانی مظلوم است که مشکلات فراوان آن در پشت طبیعت بی‌نظیرش جا خورده و اگر این طبیعت را از آن بگیریم خود را به خوبی به نمایش خواهد گذاشت، نمایش مظلومیت و توسعه نیافتگی.
این روزها ویروس کشنده کرونا، دلیلی شده تا بیشتز برای تحقق "مازندران رویایی" تفکر کنیم و حسرت کارهای نشده، بیش از فعالیت‌های صورت گرفته، خود را نمایش دهد.
هرچند این روزها تمام کشور، به پشتوانه کادر درمانی و نیروهای جهادی و انقلابی در حال مبارزه با این ویروس منحوس است اما سوالی که در ذهن‌ها ایجاد می‌شود این است که چرا مشکلات موجود را نباید به اندازه یک ویروس کوچک، بد و خطرناک در نظر گرفت و همه، به ویژه مسئولان برای رفع آن تلاش کرده و مردم مطالبه‌گری کنند. چرا برای رفع معضلات موجود در جامعه، صرفا حرف می‌زنیم و شعار می‌دهیم اما آنچه که شایسته هست، به میدان عمل نمی‌آییم و کرونای معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و عمرانی استان‌مان را ریشه کن نمی‌کنیم.
صحبت از کرونا این روزها نقل محافل است، اما کسی کرونای خفته در خاک مازندران به نام آلودگی ناشی از زباله را یا خوب درک نکرده و یا برایش مهم نیست. آلودگی ناشی از زباله و مصائب پس از آن، اگر در یک بازه کوتاه زمانی به اندازه کرونا کشندگی نداشته باشد، قطعا، آشکارا آسیب می‌زند و پنهانی نابود می‌کند.
اگر به آمار بیماران سرطانی در مازندران نگاهی کنیم، در می یابیم که این استان در رتبه‌های نخست کشور در زمینه ابتلا به این بیماری است، محققان معتقدند آلودگی ناشی از زباله، یکی از دلایل افزایش ابتلا به غول سرطان در این استان است.
به گفته مسعود مولانا عضو شورای هماهنگی محیط زیست کشور، در مازندران سرانه تولید پسماند هر نفر 900 گرم بوده و میزان روزانه پسماند، بر اساس آمارهای قبلی، 3 هزار و 200 تن زباله خانگی است که این حجم از زباله هزار و 570 مترمکعب در روز شیرآبه تولید می‌کند.
پروفسور محمد اسماعیل اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر این ادعا صحه گذاشته و معتقد است که شایع‌ترین انواع سرطان‌ها مربوط به مازندران است به طوری که از هر ۱۰۰ هزار ابتلا ۵۰ هزار مورد مربوط به این استان می‌شود.
حسین منفردی مدیرکل سابق پدافند غیرعامل استان مازندران نیز از سرطان به عنوان بیماری مرگبار در مازندران یاد کرده بود و معتقد بود که مازندران در رتبه نخست برخی تهدیدات طبیعی مانند سرطان، چاقی، چربی و قند خون در کل کشور قرار دارد.
عزیر عابسی عضو هیئت علمی دانشگاه در این زمینه معتقد است که از آنجایی که محل های دفن و دپوی زباله، استاندارد نیستند، بسیاری از زباله‌ها مانند باتری و غیره در ترکیب با باران واکنش داده و عناصر به شدت خطرناک و سرطانزایی را آزاد می کنند و در نتیجه با شستشوی باران باعث تولید شیرابه خطرناک شده که مشکل کنونی مازندران است.
بر اساس این گزارش، کافی است دقایقی را در ساحل بکر تمام مازندران قدم بزنید، در کنار زیبایی خدادادی و طبیعی دریا و ساحل مازندران، زباله بیش از هر چیز خودنمایی می‌کند. زباله هایی که شیرآبه آنها مستقیم به دریا وارد می‌شود و نه تنها موجب آسیب و مشکلات فراوان اکوسیستم دریایی می‌شود بلکه مستقیم و غیرمستقیم با سلامت انسان‌ها نیز در ارتباط است.
از آنجایی که صید ماهی و شنا دو دغدغه مهم مردم مازندران و مسافرانی است که به این استان سفر می‌کنند وجود زباله در ساحل و ورود شیرآبه آن به دریا چیزی جز تهدید سلامت انسان‌ها نیست.
از سویی دیگر کافی است به جنگل‌های شمال سری بزنید، زباله از سر و کول آنها بالا می‌رود، تنها آلودگی بصری نتیجه وجود زباله در این جنگل‌ها نیست بلکه انتشار بیماری، ایجاد بوی بد و تعفن و مهم‌تر از همه نشست شیرآبه، آلودگی‌های شدید را در پی داردو
خاک‌های جنگل و حتی دیگر نقاط نیز از آلودگی بی‌نصیب نمی‌ماند، چرا که با عبور شیرآبه از خاک به آب‌های زیرزمینی، در کنار آلودگی آب، به واسطه انتشار انواع باکتری و ویروس، آلوده خواهند شد.
به گزارش وارش، اینکه تصور کنیم زباله به تنهایی عامل اصلی آلودگی در مازندران است بدون شک در اشتباه بوده‌ایم، بر اساس تحقیقات و نظر اندیشمندان، زباله‌جوها نیز خود آلوده و ناقل انواع بیماری هستند.

عباس بابایی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور چندی پیش در گفت‌گو با رسانه‌ها به این موضوع اشاره کرده بود و گفته بود که زباله‌‌جوها به صورت غیر اصولی در مراکز دفن به پراکنده کردن و جمع‌آوری و همچنین تفکیک زباله‌ها می‌پردازند که نتیجه آن، توزیع بیماری در جامعه است.
بر اساس این گزارش، عدم مدیریت درست در زمینه مدیریت پسماند در تمامی مراحل آن، موجب شده تا فاجعه زیست محیطی در این استان به وقوع بپیوندد و دیگر صحبتی از زباله سوزهایی که قرار بود این مشکل را برطرف کنند نیز نیست.
در حالیکه نقش مردم در کاهش و مدیریت زباله بسیار مهم و حیاتی است اما پس از حدود دو دهه تلاش، اقدام‌های صورت گرفته همچون تفکیک زباله از مبداء، ایجاد واحدهای کمپوست یا فرهنگ‌سازی  و آموزش از سوی مسئولان مازندران، با افزایش زباله در سراسر این استان، هنوز موفقیتی به دست نیامده و "تقریبا هیچ" تمام دستاورد تلاش‌های صورت گرفته است.
سیداحمد حسینی

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر