امروز : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ - ۱۰:۵۹ شناسه خبر : ۵۴۲۰

استرس و کاهش سیستم ایمنی بدن در مقابله با کرونا استرس در مقابل بیماری کرونا اعم از اینکه ناشی از عوامل فیزیکی، شیمیایی و یا سایر عوامل محیطی باشد سبب ایجاد یک سری فعل و انفعلالات در بدن می شود که حاصل آن بهم خوردن تعادل فیزیولوژیک بدن خواهد بود ...

وارش نیوز/ بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید (COVID-19) اکنون یک مشکل جهانی است که بنا به گزارش های رسمی شیوع آن در ایران نیز تایید شده استT مهمترین ویژگی این ویروس نوپدید، خطر آلودگی محیطی بیشتر و گسترش سریع تر ان نسبت به ویروس های دیگر است و چون تاکنون واکسن یا داروی اختصاصی برای آن ساخته نشده است باید مقاومت تنی و روانی خود را در برابر این ویروس و پیامدهای روانی و هیجانی شیوع آن افزایش دهیم.

زمانی که یک عامل بیماری زا وارد بدن می شود سیستم ایمنی تمام توان خود را برای دفاع در برابر آن بکار می گیرد. اما عوامل و فاکتورهای وجود دارند که می توانند سبب شوند که سیستم ایمنی بدن کار خود را به خوبی انجام ندهد، یکی از این عوامل استرس است.

استرس یا تنش پدیده ای است که می تواند تقریبا تمامی فعالیتهای عصبی و غدد درون ریز را تحت تاثیر قرار می دهد بگونه ای که نتایج تغییرات ناشی از استرس می تواند تعادل هوموستاز بدن را بهم زده و منجر به نابسامانی هایی در سیستم ایمنی بدن شود.

استرس اعم از اینکه ناشی از عوامل فیزیکی، شیمیایی و یا سایر عوامل محیطی باشد سبب ایجاد یک سری فعل و انفعلالات در بدن می شود که حاصل آن بهم خوردن تعادل فیزیولوژیک بدن خواهد بود، اختلالات حاصله، غالبا زیان آور هستند بنحوی که نه تنها روحیات را متاثر می کند بلکه سیستم های دفاعی و هورمونی را نیز از حالت فیزیولوژیک خود خارج می سازد.

اولین گزارش علمی زمینه رابطه بین استرس و کاهش سیستم ایمنی بدن توسط ایشوگامی در سال 1919 بر روی پاسیل سل و در بیماران مسلول (مبتلا به سل) انجام شد وی مشاهده کرد که در مواقعی که بیمارانش دچار استرس های روانی می شوند فاگوسیتوز ماکروفازهای انان کاهش پیدا می کند به این معنی که سیستم ایمنی بدن انان ضعیف شده و در نتیجه حساسیت بدن نسبت به عامل بیماری افزایش می یابد. تحقیقات علمی بعدی نیز بر رابطه بین سیستم غدد درون ریز، سیستم دفاعی و سیستم عصبی مرکزی تاکید دارند.

استرس بخش جدایی ناپذیر زندگی بسیاری از ما است استرس گاهی می تواند انگیزه بخش باشد و باعث شود که در شرایطی بخصوص، خود را از لحاظ روانی و جسمی اماده کنیم مثلا در این هنگام که بیماری کرونا شیوع یافته استرس سبب می شود تا پیشگیری های لازم را برای جلوگیری از ابتلای خود و خانواده انجام دهیم اما اگر استرس مزمن گردد و تداوم پیدا کند، سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پیگیری اخبار بد، اغراق کردن وضعیت بد، تضعیف روحیه و ... سبب تشدید استرس خواهد شد. بنابراین جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا و همچنین افزایش مقاومت بدن در برابر این بیماری رعایت نکات ذیل می تواند موثر باشد:

کسب اطلاعات از منابع موثق در خصوص بیماری کرونا (علایم و پیشگیری و درمان)

پرهیز از بحث و دعوا در خانه

انجام فعالیت های شادی اور و خنده دار و مشترک با اعضای خانواده (خنده و شادی حتی اگر مصنوعی باشد از عوامل مهم افزایش سیستم ایمنی بدن می باشد).

جلوگیری از خروج غیرضروری از منزل

ورزش های هوازی متوسطو منظم در خانه

تغذیه مناسب و خوردن مداوم آب، میوه و سبزی به میزان کافی

خواب کافی و با کیفیت شبانه (بهترین زمان خواب 8 ساعت خواب بین 10 شب تا 6 صبح است)

عدم مصرف سیگار و الکل

عدم پیگیری اخبارهای منفی و غیر موثق

امید دادن به خود و خانواده

استرس خود را کنترل کنید. برای کنترل استرس یک تمرین آرام بخش مانند مدیتیشن، یوگا یا تنفس پرانا (تنفس شکمی، را در برنامه روزمره خود قرار دهید.

بهداشت فردی را رعایت کنید.

 

تهیه وتنظیم : ماریا حاجی آقازاده کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان مازندران

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر