امروز : چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۹
سرویس : اجتماعی زمان :   ۱۳۹۸/۸/۱۴ - ۰۹:۴۰ شناسه خبر : ۳۸۴۹
یادداشت:
خزر دستاویزی برای انتخابات و شهرت/ دریغ از ژست استعفا! سالیانیست بحث انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی مطرح است ‌‌، گفته می شود در دولت دکتر محموداحمدی نژاد جهت این امر کلنگی بر زمین خورده شد اما در مجلس قبلی در کمیسیون تلفیق سال ۹۲ لایحه و طرح مطالعاتی دولت رای نیاورد و از دور خارج شد.

  وارش نیوز؛ اما حسن روحانی و نمایندگان سمنان در مجلس فعلی طرح مطالعاتی را مجدد به کمیسیون تلفیق فرستادند و رای گرفتند.  

از طرفی در سمنان،مازندران و گلستان شاید عده ای بخواهند خزر مستمسکی باشد تا آرای نمایندگان فعلی ریزش یا افزایش یابد، عده ای نیز با ترفندهایی شاید به دنبال شهرت باشند، اینجاست که باید هوشیار بود تا سیاست و شهرت بر اصل موضوع احاطه پیدا  نکند. 

عده ای هم می خواهند نطق و صحبت نماینده مطلوب ایشان ،در موافقت (نمایندگان سمنان) یا مخالفت (نمایندگان مازندران و گلستان و گیلان) در ذهن مخاطب، سخنرانی ماندگار و تاریخی جلوه کند یا بیانیه و نامه ایشان فصل الخطاب قلمداد شود و سبد آرا ی نماینده فعلی مورد حمایت مملو شود از آرا، واقعیت این هست نه گروه اول، به وقتش پردازشی علمی از خطرات احتمالی زیست محیطی ارائه دادند. 

گروه دوم حاضر به پذیرفتن نشدند و بالاخره همین چند ماه پیش در دوره مجلس فعلی، به هر دلیلی ردیف بودجه ای برای مطالعه انتقال آب دریای خزر و بحث خطرناک شیرین سازی آب در کمیسیون تلفیق مجلس فعلی (دوردهم) رای بالا آورد. 

یعنی عده ای نمی خواهند بپذیرند گام اول برای کویر نشینان فلات مرکزی از سوی مجلس در کمیسیون تلفیق که چند نماینده مازنی و شمالی هم حضور دارند برداشته شد،( هر چند نمایندگان شمالی مخالف بودند) اما تا بقیه مراحل راه درازی در پیش است. 
از سوی دولت نیز، رئیس محیط زیست و وزارت نیرو ، رئیس جمهور، و...گام نخست دولتی را برداشتند. 

سوالی پیش می آید، واقعا دولت و سمنان لنگ 5 میلیارد تومان برای طرح مطالعاتی انتقال و شیرین سازی آب خزر، هستند که از کمیسیون تلفیق رای بگیرند ؟!

پروژه که در برآورد اولیه دست‌کم حدود 10 هزار میلیارد تومان هزینه دارد و بی شک صدها میلیارد در خلال انجام کار و احتمالا تاخیرهای زمانی اجرای پروژه بدان اضافه خواهد شد.

خوب این 5 میلیارد گوشه ای از هزینه های انتخاباتی نمایندگان محترم سمنان و رییس جمهور محترم سرخه ای که می توانست برای این امر برداشت شود. یا یک سرمایه دار سمنانی تامین کند، بلکه استراتژی دولت تدبیر و امید و گامِ نمایندگان سمنانی، حساب شده بود تا برای قانونی شدن آن از تلفیق و صحن مجلس، چراغ سبز گیرند. 
ظاهرا در کار دقیقی،  طرح مطالعاتی دریای خزر را در دل موارد جدول  15 گانه گنجاندند و اعضای کمیسیون برای آن 14 مورد بصورت سرجمع تشویق شدن به همه  15 مورد به میزان 81 درصد کمتر یا بیشتر رای بالایی دهند.

اگر این خبر درست باشد و شایعه نباشد تخلفی آئین نامه ای بود که از نمایندگان فعلی(مجلس دهم) مازنی، گلستانی و گیلانی انتظار داشتیم جلوی این تخلف آئین نامه ای را می گرفتند، تا جدول آنالیزه می آمد، نه بصورت یک کاسه، تا ردیف بودجه برای مطالعات به معنای گام اول سمنان برداشته نشود لذا اگر چنین اخباری  درست است ، بهتر است بجای بیانیه توضیح دهند چرا چنین شد؟ 
اگر شایعه درست باشد، ای کاش در کنار نطق، بیانیه فعلی و تلاش قبلی نمایندگان مازنی و گلستانی و گیلانی ، تدبیری می شد که جدول ارائه شده به کمیسیون تلفیق، 15 گانه نباشد تا چنین طرحی تحت عنوان مطالعات رای نیاورد. 
عده ای نیز خبر از غیبت یا تاخیر  2 نماینده شمالی عضو کمیسیون تلفیق داده اند  که اگر در چنین جلسه مهمی تاخیر داشتند، در واقع تاخیر به سهم خود می تواند عاملی برای رای آوری طرح شود. 

پس اگر این اخارکذب نباشد و چنانچه خبر مشابه در تلفیق مجلس قبل نیز درست باشد که در آنجا آن طرح در سال 92 توسط 4 نماینده مازنی و سه چهار نماینده گلستان و گیلان در کمیسیون تلفیق مجلس نهم(مجلس قبلی) وِتو شد پس میشد این دوره نیز با تدبیر بهتری جلوی طرح  مطالعاتی را می گرفتند (اگر اخبار موثق  نباشد که هیچ، بحث دگریست)

 پیشنهاد می کنم :

بهتره بجای  متهم کردن نمایندگان، چون نمایندگان شمالی، بخصوص نمایندگان مازنی چه در مجلس، چه در افکار عمومی چه در اطلاعیه و بیانیه تلاش خود را کردند (صد البته مردم نتیجه را به خطابه ترجیح می دهند، اما انصاف حکم می کند بگوییم نمایندگان مازنی، گلستانی و گیلانی تلاش کردند) به هرحال انتظار می رود  با رایزنی های فنی و گسترده جلوی اجرای همین طرح مطالعاتی  را  که گام اول تصور می شود را بگیرند. در صحن و کمیسیونهای تخصصی بصورت اساسی ورود کنند، تا شکل قانونی بخود نگیرد یا حتی نمایندگان عزیز مازنی و...، اعضای شورای نگهبان و قوه قضائیه را متقاعد به خطرات بعدی کنند. یا حداقل به دولتمردان و نمایندگان سمنانی ، طرح جایگزین بر اساس اقلیم کویر پیشنهاد دهند

از  مدیریت آب کشور و دیگر متولیان نظیر محیط زیست و...سوال شود در دریاچه ارومیه،هورالعظیم، پدیده ریزگردها، شور شدن تقریبی آب‌های شیرین زاگرس در پشت سد گتوند، خشک شدن دریاچه هامون که نجات آن شعار انتخاباتی دکتر روحانی بود، خالی شدن تقریبی سفره‌های زیرزمینی از آب و ایجاد فروچاله‌ها و تسریع بیابان‌زایی، زاینده‌رود و خشک‌شدن برخی از دشت‌های کشور و... چه اقدامی شد؟ 

بصورت علمی از خطرات احتمالی این فاجعه احتمالی زیست محیطی(انتقال آب خزر) سخن گویند چون شیرین کردن آب دریای خزر و انتقال با  لوله یا کانال یا سد زدن یا... به سمنانخطراتی دارد مهمترین خطرش: 
_بازگشت هزاران تن نمک حاصل از شیرین سازی به دریاست که سبب غلیظ شدن آب دریا و شورتر شدن آن می شود که تبعات وحشتناکی در پی خواهد شد
_خطر دیگرش پشت کردن به طرح آمایش سرزمین است که دانشمندان علوم مختلف پژوهشها، آینده نگری و مطالعات زیادی برای اجرای آن در مازندران و...بر اساس شرائط و پتانسیل بالقوه کردند تا شاید به فعلیت رسد
_دیگر خطر آن رییس  دولتی که می گفت من سرهنگ نیستم و حقوقدان هستم ، عملا در این مورد حقوق 7 هشت میلیون انسان شمالی را درنظر گیرد و  به هشدارهای علمای محیط زیست دان توجه ای بیشتر کند( شاید بعضی از مشاورین فقط محیط زیست خوان باشند و به دلیل عدم اشرافیت کافی، محیط زیست دان نباشند، لذا بهتر است متخصصین مخالف طرح را بخواهند و دلائل ایشان را جویا شوند ) 
_خطر دیگر هزاران میلیارد دلار هزینه خواهد شد و معلوم نیست عواقبش چه شود
همین الان خطر امنیت اجتماعی را می توانیم در دیالوگهای مطروحه در فضای مجازی سمنان و مازندران مشاهده کنیم ( البته مردم سمنان و مازندران حفظ احترام و امنیت خط قرمز ایشان هست و متعهد و وفادار هستندو یاور هم می باشند) لذا رییس جمهوری که دبیر  شورای امنیت کشور بود ، تبعات امنیتی و اجتماعی را باید مد نظر قرار دهد که امنیت و اجتماع برای هر ایرانی مقدس است ،که اتفاقا رئیس جمهور محترم خود وفادار و متعهد به امنیت بوده و هست، اهالی شمال و فلات قاره متعهد هستند 
_خطری دیگر هنوز بصورت کامل معین نیست محل دپوی نمک مازندران هست یا کویر فلات مرکزی سمنان
 _محیط زیست به خطر می افتد، 
_ گونه های دریایی به خطر می افتد، 
_ آبزیان از ماهی تا...به خطر می افتند، 
_معیشت صیادان به خطر می افتند، 

_گونه های نادر جانوری و دریایی با خطر انقراض روبه رو می شوند، 

_حیات وحش به خطر می افتد، 
_ جهت پمپاژخانه های مسیر لوله، نیاز به خطوط فشار قوی برق هست که این دکل های عظیم مسیر برق به سهم خود احتمالا چندین متر عرض حریم تا چند صد کیلومتر طول را اشغال خواهد کرد
_استان مازندران از جمله موانع عدم توسعه اش برای استقرار صنایع و... همین  مهد حرائم بودن هست،اعم از حریم برق، گاز، لوله نفت، رودخانه و... که باز حریمی به حرائم افزوده خواهد شد
ـرطوبت حاصل از سد خود مشکل زاست، سد لفور (سد آیت ا.. صالحی) در  مناطق سوادکوه شمالی و سوادکوه احداث شد، اگر تامین آب شرب یا کشاورزی دیگر شهرستانها نظیر بابل، کیاکلا و... دیگر اثرات مثبت را فاکتور بگیریم
که البته نفع این موهبت هنوز احتمالا به بعضی از روستاهای لفور و شیرگاه نرسید و در تأمین آب شرب زیراب و پلسفید تاکنون  اثر چندانی نداشت
-ما از شرجی و رطوبت سد البرزلفور ، اهالی شیرگاه، زیراب و پل سفید در امان نیستند و احتمالا اثراتی منفی هم بر محیط زیست دارد که این اثرات منفی بر روح و جان آدمی نیز اثر دارد که منافع و مضرات آن در جای خود توسط متخصصین امر می بایست بازگو شود که اینجانب صلاحیت علمی در این موارد  را دارا نمی باشم
منابع طبیعی در خط اصلی انتقال و حریم آن  ویران می شود، 
و.... 
که در صورت تصویب نهاییفاجعه ای مصیبت بار هست بهتر است دولت بجای این پروژه که هزاران میلیارد هزینه بری خواهد کرد، که معلوم نیست در رأس دولت بعدی دیگر سرخه ای و گرمساری شاید نباشند و شاید پروژه نیمه کاره رها شود، به فکر شیوه های جایگزین نظیر تغییر الگوی کشت،  ترویج گردشگری کویر نوردی و... باشد

چگونه است رؤسای سازمان  محیط زیست ، آسمان و ریسمان می بافند تا ساخت کُک سازی در سوادکوه متوقف شود فردی رسما در مصاحبه اش می گوید معدن اولویت یا نیاز اصلی سوادکوه نیست یا جمله ای شبیه به این مضمون می گوید، اما دولت رسما برای طرح مطالعاتی انتقال آب خزر یا کارخانه آب شیرین کن یا...لایحه به کمیسیون تلفیق می فرستد و در  در کمیسیون تلفیق رای می گیرد که امید داریم گام اول به گامهای بعدی و پرش و جهش نرسد

شنیده ایم رییس محیط زیست در مقابل مخالفت خانمی که  معاون دریایی محیط زیست بود(خانم پروین فرشچی)  که این خانم متخصص و متعهد ، همانند بسیاری از فرمانداران، استانداران، مدیران کل منابع طبیعی و محیط زیست سکوت اختیار نکرد یا حداکثر به یک نامه محرمانه اکتفا نکرد و رسما عواقب اینکار را از نظر علمی به آقای کلانتری رییس سازمان محیط زیست کشور  هشدار داد هرچند برکنار شد (البته آقای کلانتری ریاست محترم محیط زیست گفتند به این دلیل برکنارش نکرد و این شایعه را تکذیب کرد ) مزاحی با مدیران کل محیط زیست و منابع طبیعی نواحی شمالی، فرمانداران و به ویژه استانداران شمال کشور ، گاهی ژست استعفا در برابر تصمیمی  از آدم چهره می سازد. گاهی عمل به استعفا مثل فتاح وزیر نیرو احمدی نژاد و هاشمی وزیر بهداشت روحانی نامش ماندگار می شود، حتی برکنارشدن هم مثل خانم فرشچی، مواقعی آدمی را به شهرت می رساند.
( می دانم میز ریاست شیرین است بازم می دانم این میز برای خدمت به مردم شیرین تر هست و نباید ترکش کرد.) 

البته با شناختی که از مقاماتی نظیر حسین زادگان استاندار مازندران داریم، یقین داریم مقاماتی چون مجید حسین زادگان، که این والی استان همواره به فکر توسعه و تحول استان هست، نظر متخصصین را به دولت اعلام داشته اند و گمان می کنم ایشان از منتقدین جدی انتقال آب دریای خزر باشند و بر این باورم که رایزنی های سنگین برای جلوگیری از این طرح را انجام داده و می دهد که یا معذورات سازمانی برای مصاحبه دارد یا به وقتش از تلاش‌هایش در این مورد سخن خواهد گفت.که انتظار عموم از این مدیر عالی و محبوب اعلام موضع شفاف در این خصوص است هرچند حسین زادگان بارها ثابت کرد فرزند شایسته مازندران است. 

_یادآوری : اشاره به فرایند طرح در تلفیق و صحن هرگز به معنای نادیده گرفتن تلاش‌های نمایندگان شمالی نیست. 
_مخالفت با طرح هرگز به معنای نادیده گرفتن نیاز مردم عزیز سمنان نیست بلکه باید برای آن جایگزین عاقلانه تری پیدا کرد. 
_سوال از مقامات مرتبط با آب و... همچنین سوال از معاون عمرانی استاندار مازندران، گیلان و گلستان مبنی بر چگونگی مدیریت آب‌های سطحی، روان آبها، همچنین نظارت بر آبخیزداریها، سدها، رودها، چشمه و چاه بجای خود باقیست

عبدالله (علی) شهمیر شورمستی

ارسال نظر

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

• نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.


• نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.


آخرین اخبار
بیشتر